A Pádis fennsík a Bihar hegység közepén fekszik, átlag 1300 méter tengerszint feletti magasságon. Ez a különleges karsztvidék nem csak Erdély, de az egész Kárpát – medence fénylő koronája. Itt szinte minden természeti jelenség képviselteti magát függetlenül, hogy a föld – vagy hegység gyomrában lévő barlangokról, vagy a felszínen feltűnő – eltűnő forrásvizekről teszünk említést. A fennsík hegységeit háborítatlan fenyőerdők boritják.
Többszöri látogatásunk után, úgy gondoltuk, hogy a Pádis fennsík központjának számító Pádis Menedékház, vagy az 1466 méter magasban található Mócok temploma biztos pont, amit már becsukott szemmel is megtalálunk. Ám a tél, a vastag hótakaró teljesen megbolondítja az ember tájékozódási képességét és minden megtévesztően közelinek, vagy távolinak tűnik. Ahogy araszolgatva jutottunk egyre feljebb a szerpentinen, a hóval derékig beborított jelzőtáblák már nem sokat segítettek.
A hatalmas fenyők díszbe öltözve, kicsit közelebb hajoltak egymáshoz, s a vadregényes formákat, most vastag dunna fedte, igazi mesebeli hangulatot teremtve. A Pádis fennsíkon találhatunk jegenyefenyőket, közönséges lucfenyőt, vörösfenyő fajtákat, tűnyalábos fenyőt, melyek mind mind külön jellegzetességgel, egyedi tűlevélformával és tobozzal rendelkezik. Ám most, a kristályos ruhában csak táncos párokat, sugdolózó hölgyeket, kacagó gyermekeket véltünk felfedezni a fenyők alakjában.
Ismerd meg Erdély nevezetességeit: